شهید محمود حری

از دانش‌نامه فرهنگ ایثار , جهاد و شهادت
پرش به: ناوبری، جستجو
شهید محمود حری
IMG 20190202 110208.jpg
ملیت پرچم ایران.png ایرانی
دین و مذهب مسلمان، شیعه
تولد اصفهان، نجف آباد، سال 1338/10/9
شهادت جاده اهواز خرمشهر، 1361/02/15
یگانهای خدمت سپاه
تحصیلات دیپلمزندگی نامه

او در سال 1338 در نجف آباد متولد شد. در کودکی تحت تاثیر محیط روحانی و مذهبی خانواده با مبانی انسان ساز اسلام آشنا شد . با پیروزی انقلاب اسلامی به عضویت کمیته انقلاب اسلامی درآمد و پس از آن به سپاه رفت و با توجه به تجربیاتی که در ساخت و انفجار مواد منفجره داشت در واحد آموزش سپاه به آموزش پرداخت. عشق و علاقه این سردار شهید به انقلاب اسلامی به حدی بود که هر کدام از سنگرها ی آن مورد هجوم دشمن واقع می شد او جزء اولین گروه ها و سابقون در دفاع بود.در غائله گنبد ، آشوب کردستان ، فتنه کودتای نوژه و حمله رژیم بعثی به ایران او جزء اولین نیروهای اعزامی بود.

از مسئولیت های او باید به فرماندهی سپاه سقز در کردستان و فرماندهی عملیات دستگیری کودتا گران نوژه اشاره کرد. با شروع جنگ تحمیلی شهید حری فرماندهی یک گروهان از نیروهای اسلام را در دارخوین عهده دار شد و در سال 60 در جبهه فیاضیه آبادان به فرماندهی و دفاع پرداخت.او چون ضرورت بکارگیری نیروهای زرهی را درک کرده بود از سابقون در این امر شد و فرماندهی واحد تانک را پذیرفت.در اولین روزهای تشکیل تیپ 8 نجف اشرف ، فرمانده زرهی تیپ 8 شد و در عملیات فتح المبین حماسه ها آفرید و در طی آن برادر کوچکش (مسعود) را تقدیم راه سرخ انقلاب نمود .

محمود چنان درگیر جنگ بود که حتی حاضر نشد در مراسم برادرش شرکت نماید و سنگرش خالی بماند..در عملیات بیت المقدس پس از نبردی بی امان با دشمن در حالی که 40 روز ازشهادت برادرش نگذشته بود از سایر همرزمانش سبقت گرفت و در تاریخ 16/2/1361 جزء مقربان حق شد.[۱]

پانویس

  1. سایت شهدای خین

رده‌ها