عملیات ظفر۵

از دانش‌نامه فرهنگ ایثار , جهاد و شهادت
پرش به: ناوبری، جستجو

مقدمه

عملیّات ظفر 5 در تاریخ 22/10/66 با رمز مقدس «یازهرا(س)» در عمق 200 کیلومتری خاک عراق (استانهای کرکوک، دهوک و دیاله) با هدف انهدام مراکز نظامی دشمن شروع می‌شود.


شرح عملیات

رزمندگان اسلام متشکل از تیپ مالک اشتر و گردان شهادت ـ که از مدت‌ها قبل نزدیک مرز ترکیه و در میان کوهستان آماده حمله بودند ـ با همکاری حزب دمکرات کردستان عراق در نخستین ساعات بامداد از سه محور (عمادیّه دیرلوک، دیرلوک ـ شیلادیزه وکلاتی ـ دیرلوک) به مواضع دشمن یورش می‌برند.


رزمندگان اسلام در محور اول با هجوم به پایگاههای مستقر در اطراف شهر دیرلوک، واقع در استان دهوک، ضربات سهمگینی به دشمن وارد می‌آورند و کلیة راههای ارتباطی از جمله جادة مهم عمادیه ـ دیرلوک را قطع و هرگونه عکس‌العمل را از بعثیان سلب می‌کنند و پس از قلع و قمع ارتش عراق، پیروزمندانه وارد شهر دیرلوک می‌شوند. مراکز دولتی، نظامی، ساختمان استخبارات مرکز حزب بعث و بخشداری این شهر به آتش کشیده می‌شود و رزمندگان با حمله به پایگاه‌های مستقر بر کوههای مشرف به دیرلوک 4 مقر گردان را تصرف می‌کنند و علاوه بر کشته و زخمی بیش از 500 نفر از دشمن، تعداد 260 تن از آن‌ها را به اسارت درمی‌آورند. همچنین 36 پایگاه حفاظتی مشرف بر شهر را منهدم می‌کنند و تعداد 7 دستگاه خودرو نظامی، یک دستگاه نفربر زرهی صدها قبضه سلاح سبک و نیمه‌سنگین را به غنیمت می‌گیرند.


رزمندگان عمل‌کننده در محور دوم، پایگاه مندلیه در 7 کیلومتری شهر کرکوک در 150 کیلومتری عمق خاک عراق را مورد حملة بی‌امان خود قرار «می‌دهند و ضربات سختی در این محور به دشمن وارد می‌آورند. تکاوران تیپ 75 ظفر و نیروهای حزب دمکرات کردستان عراق، در محور دوّم به گردان 16 از تیپ 22 حمله می‌کنند و علاوه برکشته و مجروح کردن 200 نفر از دشمن، 80 نفر از آن‌ها را نیز به اسارت می‌گیرند. همچنین چندین دستگاه تانک و نفربر، 20 دستگاه کامیون و دیگر ادوات نظامی دشمن را در این محور منهدم می‌کنند.


نیروهای تحت امر قرارگاه رمضان در محور سوّم، همزمان با محور اوّل، مراکز فرماندهی، ستاد، ترابری مهندسی، مخابرات و دیگر مراکز لشکر 21 عراق را واقع در منطقة «میدان» (استان دیاله) به میزان 40 درصد منهدم می‌کنند. تعداد 7 دستگاه لودر، 26 دستگاه خودرو نظامی و یک انبار مهمات به آتش کشیده می‌شود و بیش از 150 تن از افراد بعث به هلاکت می‌رسند.


تکاوران تیپ 75 ظفر سپاه پاسداران و نیروهای حزب دمکرات کردستان (شاخه سلیمانیه)، در جریان یک کمین در محور سلیمانیه ـ کرکوک، 30 تن دیگر را به هلاکت می‌رسانند و 8 تن را به اسارت می‌گیرند.


  • مرحله دوم عملیّات ظفر 5

مرحله دوم این عملیّات، در نخستین ساعات بامداد مورخ 23/10/66 آغاز می‌شود و قوای اسلام با شنیدن رمز مبارک «یا زهرا (س)» اقدام به پیشروی در محورهای دیرلوک ـ شیلادیزه و دیرلوک ـ عمادیّه می‌کنند. رزمندگان تحت امر قرارگاه در زیر بارش شدید برف، هجمه خود را در خطوط منتهی به شهر عمادیّه (در 30 کیلومتری شهر دیرلوک) گسترش می‌دهند و خسارات و تلفات جدیدی را بر دشمن شکست خورده وارد می‌آورند و یک پل مواصلاتی را در این محور منهدم می‌کنند.


رزمندگان جان برکف در درگیری با نیرهای کماندویی عراق، 700 تن از آن‌ها را کشته و زخمی می‌کنند و عده‌ای را به اسارت درمی‌آورند و در مسیر پیشروی، کلیة پایگاه‌ها و پاسگاههای حفاظتی دشمن را نابود می‌کنند. همچنین قلعة مستحکم موسوم به کوائی را در 10 کیلومتری عمادیّه به تصرف درمی‌آورند که نفرات آن کشته، زخمی و یا اسیر می‌شوند. شهر شیلادیزه نیز در 20 کیلومتری جنوب شرقی شهر دیرلوک، هدف تهاجم رزمندگان اسلام قرار می‌گیرد و نیروهای مشترک، طی نبردی سنگین بیش از 40 پاسگاه و پایگاه دشمن را منهدم می‌کنند و بر ارتفاعات مشرف به شهر شیلادیزه مستقر می‌شوند. نیروهای هوایی عراق درحالی که نبردی سنگین در زمین جریان دارد، اقدام به حملات پراکنده می‌کند که یک فروند سوخو 22 آنان هدف آتشبار ضدهوایی قرار می‌گیرد و خلبان آن به اسارت رزمندگان اسلام درمی‌آید.نتایج عملیات

  • تأسیسات منهدم شدة دشمن:

-مراکز دولتی و نظامی از جمله مرکز استخبارات حزب بعث

-36 پایگاه حفاظتی دشمن در ارتفاعات مشرف بر شهر دیرلوک. -مرکز فرماندهی و ستاد ترابری مهندسی و مخابراتی لشکر 21 عراق. -پایگاه‌ها و پاسگاههای دشمن در مسیر شهر شیلادیزه و عمادیّه.

  • یگانهای منهدم‌شدة دشمن:

-4 گردان حفاظتی شهر دیرلوک.

  • تجهیزات منهدم‌شدة دشمن:

-یک فروند هواپیما - 46 دستگاه خودرو سبک و سنگین. -7 دستگاه لودر و بولدوزر. -یک انبار مهمات.

  • غنایم

-3 دستگاه نفربر زرهی. -یک قبضه ضدهوایی. -دو قبضه خمپاره‌انداز. -صدها قبضه سلاح سبک. -مقدار زیادی مهمات.

  • تعداد کشته و زخمی دشمن:

-بیش از 1500 نفر.

  • تعداد اسرا:

-500 نفر.


http://www.fatehan.ir/page.aspx?pid=274