عملیات والفجر ۹

از دانش‌نامه فرهنگ ایثار , جهاد و شهادت
پرش به: ناوبری، جستجو


حمله به دشمن از محور شمال

استراتژی تعقیب دشمن در جبهه شمالی با سلسله عملیاتی به نام «والفجر» در این مناطق آغاز شد و نیروهای ایرانی توانستند به پیروزی‌های مهمی در منطقه «چوارتا» دست پیدا کنند. چند روز پس از پایان عملیات والفجر 9 و تحویل خط به نیروهای پدافندی، در حالی که مناطق فتح شده هنوز به طور کامل تثبیت نشده بود، نیروهای عراقی در حملاتی توانستند کلیه نقاط تصرف شده را باز پس گیرند. عراق که در این پاتک‌ها به دنبال کسب موفقیت جدید و تا حدودی بازسازی روحی نیروهای شکست خورده خود در فاو بود، با توان بیشتری در منطقه ظاهر شد.


نکته حایز اهمیت، همزمانی عملیات «والفجر 9» با درگیری نیروها در منطقه فاو بود. سپاه در حالی به عملیات والفجر 9 پرداخت که در فاو درگیر پاتک‌های سنگین عراق بود. یگان‌های تازه تاسیس شده سپاه این عملیات را انجام دادند و توانستند در تهاجم خود به پیروزی‌هایی دست یابند. عملیات والفجر 9 در ساعت 23 و 45 دقیقه 5 اسفندماه 1364 با رمز «یاالله، یاالله، یاالله» در شرق چوارتای کردستان عراق آغاز گردید. وسعت این عملیات در حدود 200 کیلومترمربع بود. مناطق آزاد شده در والفجر 9 شامل چند پاسگاه مرزی، بخشی از ارتفاعات «کانا»، «شاهکوران»، «تنگه سورا»، «موبرا»، «ماخلان» و ارتفاعات 1470 و 1489 بود.


در جریان نبرد یک فروند هواپیما، یک فروند چرخ‌بال، 20 دستگاه تانک، 90 دستگاه خودرو، 10 قبضه توپ ضد هوایی و مقدار زیادی سلاح سبک و نیمه سنگین دشمن از بین رفت. یگان‌های منهدم شده دشمن شامل 3 گردان رزمی، تیپ کماندویی، 1 گردان توپخانه و 1 گردان تانک می‌شد. تعداد کشته و زخمی‌ها و اسرای دشمن به 2750 نفر رسیدند. مقداری سلاح سبک و نیمه سنگین و انواع مهمات نیز به غنیمت نیروهای خودی درآمد. به این ترتیب عملیات والفجر 9 نشان داد که در صورت گشودن دو جبهه همزمان بر علیه ارتش عراق، توان دشمن تجزیه می‌شود و قادر نخواهد بود در دو جبهه مجزا به طور همزمان به مقابله برخیزد.خلاصه گزارش عملیات

نام عملیات: والفجر 9


زمان اجرا: 15/12/1364


تلفات دشمن

کشته، زخمی و اسیر: 2750


رمز عملیات: یا الله ـ یا الله ـ یا الله


مکان اجرا: شرق چوارتا در عراق ـ محور شمالی جنگ


ارگان‌های عمل‌کننده: سپاه پاسداران انقلاب اسلامیاهداف عملیات

گشودن دو جبهه همزمان در برابر دشمن و تجزیه نیروی آن و باز پس گیری مناطق تازه اشغال شده[۱]


پانویس

  1. سایت عاشورا