عملیات رمضان

از دانش‌نامه فرهنگ ایثار , جهاد و شهادت
پرش به: ناوبری، جستجو
عملیات رمضان
شکار تانک‌ها
بخشی از جنگ ایران و عراق
قتلگاه میدان مین در عملیات رمضان.jpg
تصویری از شهدای نیروهای ایرانی در قتلگاه میدان مین در عملیات رمضان
زمان ۲۲ تیر ۱۳۶۱ تا ۷ مرداد ۱۳۶۱
مکان منطقه عملیاتی شلمچه، شمال غربی خرمشهر، شرق بصره
نتیجه خسارات شدید به سازمان رزم عراق بخصوص از بعد ادوات زرهی
علت جنگ ایران می‌خواست با پیروزی در این عملیات، بخشی از خاک عراق را تصرف نماید تا بتواند با اتکا به این تصرف، جنگ را با پیروزی پایان دهد.
طرف‌های درگیر
پرچم ایران.png ایران پرچم سابق عراق.png عراق
نیروها
ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران.png ستاد کل نیروهای مسلح
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی.png سپاه پاسداران
نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران.png نیروی زمینی ارتش
نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران.png نیروی هوایی ارتش
هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران.png هوانیروز ارتش
نشان سابق ملی عراق.png ستاد کل نیروهای مسلح
آرم نیروی زمینی عراق.png نیروی زمینی ارتش
آرم سابق نیروی هوایی عراق.png نیروی هوایی ارتش
در این عملیات با اینکه ایران توانست به برخی از اهداف دست پیدا کند، اما نتوانست اهداف اصلی را محقق سازد.
عراق در این عملیات ضربات سختی دریافت کرد و بخصوص از بعد زرهی، خسارت زیادی را متحمل گردید.

عملیات رمضان (شکار تانک‌ها) در تاریخ ۲۲ تیر ۱۳۶۱ در منطقه عملیاتی شلمچه، شمال غربی خرمشهر، شرق بصره، به منظور تصرف خاک عراق و تهدید شهر بصره به طور مشترک توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی ایران و با رمز یا صاحب الزمان (عج) ادرکنی اجرا شد و در تاریخ ۷ مرداد ۱۳۶۱ با پیروزی نسبی ایران از بعد سیاسی پایان پذیرفت.
معرفی عملیات

عملیاتی در پاسخ به ترور رئیس جمهور و نخست وزیر شهید

5/5/1360

در کمتر از یک ماه پس از فاجعة دفتر مرکزی حزب جمهوری، عملیّات محدود رمضان در تاریخ 5/5/60 صورت می‌گیرد. این عملیّات با همکاری سپاه و ارتش در محور حمیدیه ـ کرخه نور انجام می‌شود و نتایج درخشانی به ارمغان می‌آورد. در این عملیّات، نیروهای اسلام، چهار کیلومتر از خاک ایران را از اشغال دشمن خارج می‌کنند. طی این عملیّات تعداد 200 نفر از دشمن کشته و زخمی می‌شوند و 197 نفر نیز از آنان به اسارت رزمندگان درمی‌آیند. همچنین 40 دستگاه تانک و نفریر منهدم می‌شود. در روز هشتم شهریور، بار دیگر حادثه تلخ و دردناک هفتم تیر تکرار می‌شود. این بار نیز سازمان منافقین، این دشمن خانگی، از پشت خنجر زهرآگین خود را بر پیکر انقلاب اسلامی فرود می‌آورد.

شخصی به نام کشمیری، عنصر نفوذی در دفتر ریاست جمهوری، دفتر نخست‌وزیری را با بمب آتش‌زا به هنگامی که رئیس‌جمهور و نخست وزیر به همراه چند نفر دیگر از مسئولین مملکتی در آنجا حضور داشتند، به آتش می‌کشد. در این حادثه ناگوار، محمدعلی رجائی، رئیس جمهور و محمدجواد باهنر نخست وزیر جمهوری اسلامی ایران در میان آتش و آوار به شهادت می‌رسند. شدت سوختگی به قدری زیاد است که شهید رجایی را از دندانش می‌شناسند و بدین‌سان یک بار دیگر غم و اندوه بر کشور اسلامی و انقلابی ایران سایه می‌گسترد.

تمام کشورهای جهان، به جز چند کشور دوست، این حادثه را با آب و تاب پخش می‌کنند.آن‌ها اعلام می‌کنند حکومت ایران در حال سقوط است و با تبلیغات خود تلاش می‌کنند روحیة مردم انقلابی ایران را در هم بکوبند، اما غافل از آنند که مردم ایران سخن رهبر کبیر انقلاب اسلامی را که در شهادت استاد مطهری فرمودند: «بکشید ما را، ملت ما بیدارتر می‌شود»، آویزه گوش خود دارند. این ادعاهای بیگانگان در مورد کشورهای دیگر که متکی بر قدرت پوشالی دنیوی هستند،ادعای درستی است، در هر کشوری در یک روز رئیس جمهور،نخست وزیر و تعدادی از مسئولین آن ترور شوند و آن کشور آماج حملات و توطئه های بی شمار داخلی و خارجی باشد، مانند جمهوری اسلامی در آن مقطع،حکومتش سقوط خواهد کرد، اما در مورد جمهوری اسلامی نه، حکومتی که متکی بر اراده‌ی الهی ورای و خواست مردم باشد هیچ‌گاه از این اتفاقات ناگوار خللی نخواهد دید.


خلاصه گزارش عملیات

منطقه عملیاتی: محور حمیدیه ـ کرخه نور

میزان پیشروی نیروهای ایرانی: 4 کیلومتر

خسارات و تلفات وارده دشمن:

ـ انهدام 40 دستگاه تانک و نفربر

ـ 200 نفر کشته

ـ 197 نفر اسیر


نیروهای عمل کننده: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی


شهدای مرتبط با عملیات رمضان

شهید عباس دوران در عملیات رمضان، عاشقانه برای انجام مأموریت حاضر شد؛ هدف مورد نظر او بغداد بود؛ او قصد داشت با ناامن کردن شهر، از برگزاری کنفرانس سران کشورهای غیرمتعهد در این شهر جلوگیری نماید و مانع رسیدن صدّام به اهداف شومش شود؛ به همین علت صاعقه‌وار از سدّ دفاع هوایی پایتخت عراق گذشت و شهر را بمباران نمود؛ امّا اصابت موشک عراقی باعث شد هواپیما آتش بگیرد. دوران شجاعانه به طرف پالایشگاه الدوره پرواز کرد و تمام بمب‌ها را روی پالایشگاه فرو ریخت. قسمت عقب هواپیما در آتش می‌سوخت. کاظمیان با چتر نجات به بیرون پرید اما دوران به سمت هتل محل اقامت سران کشورهای غیرمتعهد پرواز کرد. او در آخرین لحظات با یک عملیات شهادت‌طلبانه هواپیما را به ساختمان هتل کوبید. سردار دلاور 32 سالۀ ایران اسلامی در روز سی‌ام تیر ماه سال 1361، ابراهیم وار در آتش عشق حق سوخت. بعد از این واقعه، فضای شهر بغداد در هاله ای از دود فرو رفت و تبلیغات صدّام در مورد امنیت بغداد نقش بر آب شد. بدین ترتیب، اجلاس سران غیرمتعهدها به علت فقدان امنیت در بغداد برگزار نگردید. بعد از بیست سال، تنها قطعه ای از استخوان پا به همراه تکه‌ای از پوتین عباس دوران به میهن بازگشت و روز دهم مردادماه سال 1381، خانواده‌اش آن را در گلزار شهدای شیراز به خاک سپردند.


یادمان‌های مرتبط با عملیات رمضان

ایستگاه حسینیه در جریان عملیات رمضان، یکی از اصلی‌ترین محورهای هجوم به دشمن بود که در آن پاسگاه زید عراق آزاد شد. جاده شاه حسینی یکی از محورهای عملیات رمضان بوده است.

در عملیات رمضان، جاده زید - حسینیه به عنوان معبر ورودی و نقطه شاخص برای دو محور شمالی و جنوبی عرصه نبرد از 22 تیر تا 8 مرداد 1361 شناخته می‌شد. پس از دو عملیات شهید چمران (رمضان)(5/5/1360) و شهیدان رجایی و باهنر (10/6/1360) دشمن در ساحل جنوبی رودخانه کرخه موانع متعددی ایجاد کرد. عملیات رمضان در منطقه خرمشهر به وقوع پیوست. در طول جنگ، منطقه شلمچه صحنه عملیات رمضان بود.

نگارخانه تصاویر