شهیدابراهیم رضایی

از دانش‌نامه فرهنگ ایثار , جهاد و شهادت
(تغییرمسیر از شهید ابراهیم رضایی)
پرش به: ناوبری، جستجو

نام و نام خانوادگی : ابراهیم رضایی

نام پدر : خلیل

عضو : سرباز وظیفه

تاریخ تولد : ۱۴/۶/۱۳۳۸

محل تولد : روستای شهید آباد

تاریخ شهادت : ۵/۸/۱۳۵۹

محل شهادت : آبادان

عملیّات :

محل دفن : گلزار شهدای امام زاده عقیل (ع) شهید آباد


زندگی نامه

ارتشی شهید ابراهیم رضایی تا کلاس سوم راهنمایی تحصیل نمود و به خاطر مسئولیت سخت پدر در کار کشاورزی تحصیل را ترک کرد و به یاری پدر شتافت . او اولین فرزند خانواده بود و از این نظر مسئولیت هایی را هم به گردن داشت . زندگی این شهید عزیز بدین شکل گذشت تا اینکه به سن خدمت سربازی رسید با معرفی خود به حوزه نظام وظیفه ,به عنوان سرباز پیاده ارتش به خدمت مشغول شد. در دوران خدمتش دوبار به جبهه رفت , در مرحله اول از ناحیه پا زخمی شد و مدتی را در بیمارستان دزفول بستری بود ، بعد از آن در مرحله دوم در جبهه آبادان به خدمت مشغول شد و در اثر اصابت ترکش خمپاره زخمی شد و به بیمارستان اهواز منتقل شد که در حمله هوایی دشمن به بیمارستان به شهادت رسید و به خیل شهدای انقلاب اسلامی پیوست , و به عنوان اولین شهید روستای شهید آباد افتخاری ابدی را برای خود و خانواده و ملت ایران بوجود آورد .

این شهید عزیز بیش از حد با خانواده و اطرافیان مهربان بود . احساس دلسوزی و همدردی در هنگام مشکلات ویاری نمودن آنها از جمله خصوصیات ایشان بود ، وقار و متانت ایشان درخور تحسین بود. در احترام به پدر و مادر تاکید فراوان داشت و خود نیز در این مهم زبانزد اقوام و آشنایان بود. اعتقادشان به فرایض دینی و احکام الهی در حد کمال بود ، همیشه به نماز اول وقت تاکید میکردند و خودشان نیز در موقع نماز هر کجا که بودند و مشغول هرکاری که بودند آنرا رها نموده و نماز را اقامه میکردند. از جمله سفارشهای مهم و زیاد ایشان احترام به بزرگترها خصوصاً پدر و مادر و رعایت حجاب اسلامی بود ایشان ریشه همه اعتقادات را حجاب دانسته و در لحظه ورود امام به ایران در کنار تلویزیون چنان شور و شعفی از خود نشان میداد که باور کردنی نبود.

  • پیام خانواده شهید:

مردم باید راه شهیدان را ادامه داده و با کارهای خوب خود رهرو خوبی برای این شهیدان والا مقام باشند. باشد که در آن دنیا مورد شفاعت آنها قرار بگیریم و این مهم صورت نمی گیرد مگر با حفظ ارزشهای ناب و مقدس دین اسلام و پایبندی به مسائل مذهبی و اجرای کارهایی که شهیدان برای انجام آن جان خود را فدا کردند.[۱]

پانویس

  1. سایت شهدا ارتش