شهید مرتضی مسیب زاده

از دانش‌نامه فرهنگ ایثار , جهاد و شهادت
پرش به: ناوبری، جستجو

شهیدمرتضی مسیب‌ زاده

نام پدر :

محل تولد: فرد ی س کرج

تاریخ تولد : ۶۱/۴/۲۳

تاریخ شهادت: ۹۵/۳/۱۴

محل شهادت: خلسه، سوریه

محل دفن: کرج

وصعبت تاهل: متاهل

تعداد فرزندان : ۱


زندگی نامه

« مرتضی مسیب‌ زاده» متولد تیرماه ۶۱ بود که برای دفاع از حریم اهل بیت ( ع) به‌ عنوان مستشار نظامی عازم سوریه شد. او یکی از مربیان زبده نظامی بود که از استان البرز و اهل شهرستان فردیس کرج بود. از این شهید مدافع حرم یک دختر ۶ ساله به‌ نام نازنین‌ زینب به یادگار مانده است .

مراسم تشییع پیکر مطهر شهید مدافع حرم، مرتضی مسیب زاده صبح روز ۱۹ خرداد ۹۵ با حضور جمع کثیری از مردم شهید پرور کرج از میدان سپاه کرج به سمت امام زاده حسن و انتقال به شهرک وحدت و تشییع و خاکسپاری در گلزار شهدای سرحدآباد برگزار شد.


خاطرات

همرزم شهید

سید حسن انتظاری ، یک جانباز قطع نخاعی مدافع حرم است. او همچنین دوست، همکار و همرزم شهیدان مدافع حرم، شهید مرتضی مسیب زاده و شهید رضا خرمی است که حالا برای وداع با رفقای همرزمش کنار تابوت آن‌ها ایستاده است و اشک می‌ ریزد . او در گفتگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم با اشاره به ویژگی‌ های شخصیتی این شهدا می گوید : زمانی که من با آقا مرتضی کار می کردم، می‌دیدم که همیشه در کارش آدم پرتلاشی بود. با دل کار می‌ کرد و هیچوقت در کار کم نمی‌ گذاشت . در مدت همکاری با او، همیشه قوت قلبی برای من بود. به ما دلگرمی و امید می‌ داد تا کار را تا آخر انجام دهیم . روحیه بسیجی و فرهنگی داشت. در همه زمینه‌ها فعال بود. در کارهای فرهنگی به شدت تلاش و در راه اعتلای انقلاب کار می‌ کرد . این روحیه بسیجی را به تمام معنا در خود پرورش داده بود. مدتی هم با آقا رضای خرمی همراه بودم. او بسیار در کارش متخصص و یک مربی خوب بود. واقعا حیف که این چنین بچه‌هایی را از دست دادیم. خلأ وجودشان قابل جبران نیست . آقا رضا بچه خونگرم، دلسوز، بسیجی و ولایی بود. همه این خصوصیات در شهدای ما موج می زند . خوشا به سعادتشان. این‌ها کسانی بودند که با جان و دل پای کار ایستادند تا لحظه آخر که با خون خودشان این حرکت را تایید کردند و نشان دادند قابل بودند که خداوند انتخابشان کرد و خوشا به سعادتشان که شهید شدند .

انتظاری با اشاره به همراهی با این شهدا می‌ گوید : افتخار می‌ کنم که در کنار این عزیزان بودم و مدتی را کنار این عزیزان زندگی و از نفس ولایی آن‌ها استفاده کردم. خدا را شاکر هستم که در این راه شهیدان ما به امامشان حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای لبیک گفتند و از حرم بی بی زینب (س) دفاع کردند و در این راه جان عزیزشان را تقدیم اسلام و انقلاب کردند. دعا می‌ کنیم که ان شاءالله خداوند ما را پیرو این عزیزان قرار بدهد تا در آن دنیا شرمنده شهیدانمان نباشیم . این انقلابی که شهدا به دستمان امانت دادند را به انقلاب صاحب الزمان(عج) برسانیم . این عزیزان ثابت کردند که اگر در روز عاشورا در کنار اربابشان آقا امام حسین (ع) بودند، کم نمی‌ گذاشتند و عاشقانه در راه مولایشان جانشان را هدیه می کردند . با شهادتشان ثابت کردند که یاران واقعی مولا هستند. انشاالله پرچم اسلام در سراسر دنیا گسترده شود و بتوانیم اسلام واقعی را در مقابل اسلام تکفیری و دروغینی که آمریکایی ها دارند به دنیا نشان می دهند، معرفی کنیم .

مادر شهید

مادر شهید رضا خرمی لحظه‌ای آرام و قرار ندارد. زبان گرفته و با تنها پسرش که حالا به شهادت رسیده، صحبت می‌ کند . چند جمله‌ای بیشتر نمی‌‌ تواند از فرزندش یاد کند. از خصوصیات اخلاقی رضا خرمی چنین می‌ گوید : پسرم فامیل دوست، مومن و نمازخوان بود. آرزوی شهادت داشت. خیلی رهبر را دوست داشت. من یک پسر و ۶ دختر دارم. کاش باز هم پسری داشتم و او را برای رهبر می‌ فرستادم . بچه جنوب شهر است و خودش خواسته همین جنوب شهر او را به خاک بسپارند. همه‌اش در سوریه پیش آقای سلیمانی بود. چقدر آقای سلیمانی را دوست داشت. کاش باز هم فرزند داشتم و به کمک آقای سلیمانی می‌ فرستادم . همه‌اش می‌گفت مادر به خدا توکل کن. می‌ گفتم من تو را به ابوالفضل می سپارم .

خواهر شهید

خواهر شهید خرمی نیز در تکمیل صبحت‌های مادرش چند جمله ای سخن می‌ گوید . وقتی می‌ خواهد خود را معرفی کند. نه اسمی می‌ گوید و نه فامیل . فقط با آه جانسوزی با صدای بلند می‌ گوید : خواهر شهید رضا خرمی و بعد بلافاصله می‌ گوید هیچ وقت فکر نمی کردم روزی خودم را اینگونه معرفی کنم. اما با همه غمی که بر دلش سنگینی می‌ کند به افتخار شهادت رضا اشاره می‌ کند و می‌ گوید : این گل پرپر ما هدیه به رهبر ماست. خدا کند از ما قبول کنند. مادر من یک علی اکبر داده است. حالا که برادرم شهید شده، می فهمیم حضرت زینب (س) چه کشیده است. مقام شهادت لیاقت برادرم بوده است. برای مادرم و خانواده‌اش صبر می‌ خواهیم . جز زیبایی واقعا چیزی ندیدیم . افتخار پیدا کردیم به همراه درجه شهادت رضا چندین درجه هم ما بالا رفتیم. حالا هم خدا را شکر می‌ کنیم و فقط از او صبر می‌‌ خواهیم .

پدر شهید

پدر شهید مسیب‌زاده که خود بازنشسته نیروهای مسلح است. او از روش و منش پدرانی که فرزندان خود را در جبهه سوریه تقدیم اسلام کرده‌اند، می‌ گوید : من بازنشسته نیروهای مسلح و یک سرباز ۳۰ سال خدمت کرده هستم. هنوز هم سرباز آقا و رهبرم هستم. اگر ده تا فرزند مثل مرتضی داشته باشم، به همه سفارش می‌ کنم که به جبهه بروید . زبانمان لال شود اگر بگوییم چرا رفت؟ این چرا گفتن در شأن ما نیست . اهل ولا برای دادن جان در راه خدا چرا نمی‌ آورد . آقاجان، مطمئن باش حاج مرتضی‌ ها صف کشیده‌اند تا تک تک فدائی شوند. ما خیلی کوچکتر از آن هستیم که بخواهیم بگوییم سرباز تو هستیم . ما را دعا کن که بتوانیم حرمت شهید را حفظ کنیم . خدا ان‌شاءالله پشت و پناه آقایمان باشد. ما همه پیر و جوان تا آخرین قطره خونمان در این راه ایستاده‌ایم . هدف تو هدف ماست. راه تو راه امام خمینی (ره) است .

این پدر شهید با اشاره به ویژگی‌ های اخلاقی و رفتاری مرتضی ، از توجه او به جزئیات و محبتی که به سایرین می‌ کرد چنین می‌ گوید : خیلی پخته و باتجربه و کارکشته عمل می کرد . در مسیر جهاد خیلی جدی بود. امکان نداشت به خانه بیاید و دست مادرش را نبوسد. من به او می‌ گفتم “ هوای مادر را داشته باش. او عاطفی‌ تر از پدرت است”. نوجوان‌ها در مسجد دورش جمع می‌ شدند و با او معاشرت می‌ کردند . یک نوجوانی از دیشب خانه ما را ترک نکرده بود، اول صبح دیدم پشت در خانه است. گفتم: «چرا اینجایی ؟» گفت: «من دوست آقا مرتضی بودم.» گفتم: «آخر سن و سالت به او نمی‌ خورد .» گفت: «ما با آقا مرتضی رفیق روحانی بودیم» . مرتضی برای ماه عسلش به زیارت خانه خدا رفت. خانواده همسرش هم مکتبی و مذهبی است .

پدر شهید مرتضی مسیب‌زاده آخرین سفارش‌های فرزندش را به خاطر می‌ آورد . هرچند هنوز وصیت‌نامه او به دستش نرسیده است، اما وصایای شفاهی شهید هم برای پدر ماندگار است. او در این زمینه می‌ گوید : آخریت تلفنش ۵شنبه بود و جمعه ۱۴ خرداد ماه به شهادت رسید . توصیه آخرش این بود که مواظب نازنین‌زهرای ۶ساله او باشیم و به او سر بزنیم . می‌ گفت : «ما نرویم جبهه پس چه‌کسی به جبهه برود؟» سفارشش این بود که رهبر را تنها نگذاریم . حالا روزگاریست که می‌ توانیم بگوییم در باغ شهادت باز است و بعد از سال‌ها خاتمه جنگ تحمیلی ، مرتضی های زیادی داریم که در سوریه به شهادت می‌ رسند . همچنان افراد زیادی در صف جهاد ایستاده‌اند .

وقتی از صحنه جنگ و جهاد سخن می‌ گوید، فرقی میان آن با مبارزه در هشت سال دفاع مقدس نمی‌ بیند . پدر معتقد است برای حضور در سوریه دلایل زیادی داریم . او درباره علت حضور فرزندش در سوریه و شهادت در آنجا می‌ گوید : حضرت عباس(ع) که نیست از حرم حضرت زینب (س) دفاع کند، عباس‌های روزگار باید بروند. اگر برکت خون این عزیزان نبود الآن این کافران و از خدا بی خبرها در حرم مولا امیرالمؤمنین (ع) هم لودر انداخته بودند، سامرا و نجف و کربلا را با لودر تخت کرده بودند، همچنان که حرم پیامبران و مسجدها را ویران کردند. تکفیری ها سربازان است عمارند . ما به‌ کوری چشم منافقین و به‌کوری چشم اسرائیل از همه نهضت‌های آزادی بخش حمایت می‌ کنیم . رهبرمان این حرف را می‌ گوید . ما لبیک گفته‌ایم و تا آخر هم پایش ایستاده‌ایم . ان‌شاءالله ریشه منافقین کنده خواهد شد. دشمنان ما با این وضعیت ابتذالی که در پیش گرفته‌اند ریشه‌کن شدنشان زیاد طول نمی‌ کشد . اینان دشمنان خدا و دشمنان دین اسلام هستند. امام خمینی (ره) بعد از شهادت شهید مطهری گفت: «بکشید ما را که ملت ما بیدارتر می‌ شوند .» این سلسله همچنان ادامه دارد و ملت بیدارتر می‌ شود . زن و مرد و کوچک و بزرگ آماده هستند.[۱]


پانویس

  1. ستاد مردمی تکریم شهدای مدافع حرم